Галітоз — Ваша проблема?

Більшість людей і не підозрює про те, що у них є неприємний запах з рота, або галітоз, як називають це явище стоматологи. На практиці ця проблема зачіпає кожну четверту людину, а за даними деяких досліджень приблизно 50% дорослого населення (1). Так, ймовірно в США близько 60 мільйонів людей страждатимуть від хронічного галітозу (2).

Вживання певних продуктів харчування, різні захворювання та шкідливі звички є одними з основних факторів виникнення неприємного запаху з рота. У багатьох випадках галітозу можна уникнути шляхом дотримання правильної гігієни ротової порожнини.
Якщо дотримання простих правил гігієни ротової порожнини не вирішило проблему галітозу, то проконсультуйтеся у стоматолога або іншого лікаря, щоб виключити більш серйозні захворювання, які також можуть викликати неприємний запах з рота.
Причини галітозу
Неприємний запах з рота може бути викликано зовнішніми та внутрішніми факторами. До першого відносяться деякі види харчових продуктів, особливо гострі та пікантні (деякі кулінарні спеції, часник, цибуля, риба-тунець, мексиканська страва такос). Якщо Ви вважаєте, що галітоз виникає через продукти харчування, які Ви споживаєте, ведіть список їжі — це допоможе визначити, на які продукти варто звернути увагу. Курці та любителі спиртних напоїв також можуть скаржитися на неприємний запах з рота.

До внутрішніх причин відносяться фактори, що стосуються ротової порожнини, які можуть вплинути на весь організм у цілому. Язик — ідеальне місце для росту і життєдіяльності бактерій. Більшість бактерій, що викликають галітоз, виділяють у процесі своєї життєдіяльності речовини, що називаються летючими сірчастими сполуками. Основними летючими сірчастими сполуками, які є причиною галітозу, є сірководень і метилмеркаптан. Більшість бактерій, що виробляють сірчисті сполуки, звичайно перебувають на кореневій частині язика.
До інших причин галітозу відноситься (3):

  • Захворювання ротової порожнини (недотримання правил гігієни ротової порожнини, гінгівіт і пародонтит)
  • Зубні протези (зубний наліт і частки їжі можуть накопичуватися на протезах)
  • Сухість у роті, або ксеростомія, що виникає через недостатнє слиновиділення
  • Захворювання вуха, горла і носа (інфекції пазух синуса, ларингіт, латентний тонзиліт)
  • Загальносоматичне захворювання (діабет, запалення або абсцес легенів, ниркова/печінкова недостатність, захворювання шлунково-кишкового тракту)
  • Надмірне захоплення дієтами
    Проконсультуйтеся зі стоматологом, який допоможе встановити причину галітозу. Продовжуйте дотримуватися правильної гігієни ротової порожнини, регулярно чистіть зуби щіткою за допомогою зубної пасти із вмістом фтору з антибактеріальною дією, щодня користуйтеся зубною ниткою, а також чистіть поверхню язика спеціальною щіткою або шкребком.

Посилання:
1. Американська асоціація стоматологів, Рада з наукових справ: Доповідь асоціації: Oral Malodor, J Am Dent Asso 134:209-214, 2003
2. . Інтернет-довідник The American Breath Specialists Causes and Treatment of Bad Breath. Інформація представлена на сайті www.breath-care.com .
3. Bad Breath, Mayo Clinic, інформація представлена на сайті www.mayoclinic.com.